חברת מדידות

בטיחות לפני הכל! אל תסמכו על מודדים ללא הסמכה!

מדידות הן מרכיב מפתח בכל פרויקט בנייה, פיתוח, תשתיות או עבודות עפר ואת המדידות הללו מבצעות חברות המתמחות בתחום המדידה, שנחשב לתחום קריטי שזוכה לפיקוח צמוד מצד הרגולטור. אז מהי חברת מדידות? מה חלקה בפרויקט? מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים את החברה המתאימה לכם? כמה עולים שירותי מדידה של חברות מדידה? בשורות הבאות ננסה לענות בצורה כמה שיותר מפורטת על כל השאלות שעשויות להטריד אתכם בעניין.

מהי חברת מדידות וממה נובע הצורך בפיקוח צמוד על חברות אלה?

תחילה נדגיש ונאמר: הפיקוח הצמוד על חברות מדידה לחלוטין אינו נובע מרמת אמינות נמוכה של חברות אלה, אלא בדיוק להיפך. מקצוע המדידה הוא מקצוע קריטי בכל פרויקט הנדסי ועל כן חשוב שהעוסקים במלאכה יעמדו בסטנדרטים הנדרשים בכל עת ובכל פרויקט. זוהי המטרה המרכזית של פעילות הפיקוח הממשלתית על ענף המדידה, ואין בילתה. וכעת לעיקר – חברת מדידה היא חברה שמספקת שירותי מדידה גאודזית של שטחים המיועדים לשמש לצורך בנייה או פיתוח. חברה כזאת צריכה להעסיק מודדים מוסמכים בלבד (בהתאם להוראות פקודת המדידות), שחלקם יכולים להיות בעלי תואר הנדסי וחלקם גם לא. שירותיהן של חברות מדידות נשכרים בדרך כלל, לא על ידי הלקוח/ היזם, אלא דווקא על ידי בעלי המקצוע ובראשם אדריכל הפרויקט וקבלן הפרויקט.

מה תפקידה של חברת המדידות בתוך הפרויקט?

בכל פרויקט בו מבוצעות מדידות שטח, ישנם שלושה שלבים בהם מבוצעות המדידות ובשלושת השלבים האלה צריכה חברת המדידה להיות נוכחת וללוות את הפרויקט עם מודדים מוסמכים מטעמה. השלב הראשון הוא שלב התכנון, בו אמורה חברת המדידות להביא את השטח אל שולחן השרטוט. באמצעות המודדים המוסמכים שלה מבצעת החברה מדידות אלקטרו אופטיות של השטח (טופוגרפיה, גבהים, שיפועים, מרחב וכדומה), מנתחת את הנתונים ובונה מפה של השטח. בשלב שני, שלב הביצוע, מלווה החברה את הפרויקט, מבצעת סימונים על פי תכנית הבנייה שגובשה ומוודאת שהפרויקט קורם עור וגידים בצורה נכונה ועל פי המדידות שבוצעו וכי לא קיימות חריגות או טעויות שיכולות להשפיע על הפרויקט. לבסוף, בשלב השלישי, שלב As Made, מספקת החברה שירותי מדידה לצורך רישום הנכס החדש שנבנה ובכלל זה יצירת תשריטים ומפות.

על מה חשוב להקפיד בבחירת חברת מדידות?

כמו בכל החלטה צרכנית שאנו עושים סביב ספקי שירות, גם בבחירת חברת מדידות עליכם לוודא שמדובר בחברה אמינה, מהימנה ומקצועית. אתם צריכים גם לבדוק את הצעות המחיר השונות שאתם מקבלים ולהבטיח שהמחיר שאתם משלמים, אם הוא לא זול אז לפחות שיהיה בטווח הסביר וההוגן. יחד עם זאת, לפני הכל, עליכם לוודא כי החברה מעסיקה מודדים מוסמכים ומורשים בלבד ומייד נסביר כיצד תוכלו לעשות זאת. תחום המדידה בישראל מתנהל על פי הוראות פקודת המדידות המפרטת במדויק מיהו מודד מוסמך. בעיקר הדברים, על מנת לקבל את ההסמכה הנדרשת, על המודד לאחוז בתואר אקדמאי ללימודי מדעי הגאודזיה, מקצוע אותו ניתן ללמוד כיום בישראל בטכניון בלבד. לאחר השלמת התואר, על המודד לעבור מבחנים מקצועיים של מרכז מיפוי ישראל (מפ"י) ורק לאחר שעבר אותם בהצלחה, יוכל לקבל רישיון עבודה כמודד מוסמך. את הרישיון על המודד המוסמך לחדש אחת לשנתיים באמצעות תשלום אגרה ייעודית. אי תשלום האגרה מבטל למעשה את ההסמכה.

בכדי לוודא שמודדי החברה הם אכן מודדים מוסמכים, כל שאתם צריכים לעשות הוא את שמם המלא. באתר האינטרנט של מרכז מיפוי ישראל מפורסמת רשימת כל המודדים המוסמכים הפעילים בישראל ואת שמות המודדים שקיבלתם מהחברה אתם רוצים למצוא בתוך הרשימה הזאת. אין שום משמעות לשאלה האם כל המודדים או איזה מודד יספק לכם את השירות מתוך כלל המודדים שמעסיקה החברה. אתם רוצים לוודא שהחברה היא חברה שפועלת על פי חוק ושניתן לסמוך עליה ולכן כל המודדים המועסקים על ידה אמורים להופיע ברשימת המודדים המוסמכים הרשמית.

כמה עולים שירותי מדידה?

העלות של שירותי מדידה המסופקים על ידי חברות מדידות יכולה להשתנות מאוד ממקרה למקרה בהתאם לשורה של פרמטרים כמו האזור בו מבוצע הפרויקט, היקף הפרויקט, גודל תא השטח שיש למדוד, מורכבות המדידה, מורכבות הטופוגרפיה של האזור, השלבים הספציפיים שבהם תיקח חלק החברה הספציפית וכן הלאה. מעבר לכך, עלות השירות יכולה להשתנות כמובן בהתאם לרמה המקצועית של החברה, המוניטין שלה והביקוש לו היא זוכה. ככל שהחברה שאתם פונים אליה ידועה יותר כחברה מקצועית והביקוש לשירותיה גבוה יותר, כך סביר שהחברה תגבה מחיר גבוה יותר.

אחרי שאמרנו את זה, רשות מקרקעי ישראל מפרסמת תעריף מיוחד לעלות שירותי מודד מוסמך לפי שעת עבודה בשטח ולפי שעת עבודה משרדית. את התעריף העדכני אפשר למצוא באתר האינטרנט של רשות מקרקעי ישראל או בחיפוש פשוט בגוגל. שימו לב שתעריף זה אינו מחייב ויכולה כל חברה להחליט הן על העלות שהיא גובה לכל שעה והן על היקף השעות שיידרש לה בכל פרויקט. יחד עם זאת, הציפייה היא שהחברות תעמודנה בטווח סביר מרמת מחירים זו.

לבסוף, חשוב להבהיר כי מקצוע המדידה הוא מקצוע בעל חשיבות קריטית בכל הקשור להצלחה או לכישלון של פרויקט בנייה או פיתוח. טעויות קטנות במדידה בשלבי התכנון, יכולות להוביל לקטסטרופות מבניות בסוף הדרך. טעויות ברישום הנכס לאחר השלמת הפרויקט בגין טעויות מדידה, יכולות אף הן לסבך מאוד את עניין הזכויות בנכס. בהתאם לכך, ראוי להתייחס לכל הנושא של בחירת חברת מדידות ברצינות יתרה וגם אם אתם לא אלה שבוחרים את החברה באופן ישיר, כדאי לפחות להיות מעורבים בעניין ולוודא שמדובר בחברה אמינה בעלת מודדים מוסמכים בלבד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב

מודדים? מעוניינים לפרסם את עצמכם באינדקס המודדים שלנו?

אז מה היה לנו בכתבה:
מודדים ישראל
מודדים ישראל

חברת מודדים ישראל היא חברה מקצועית וותיקה, המציעה שירותים הנדסיים לענף הבניין ולשוק הנדל"ן והתשתיות בכלל. בחברה תוכלו למצוא צוות שלם של מודדים מוסמכים, בעלי דיפלומה רשמית של הטכניון או של מוסדות לימוד מקבילים בחו"ל במקצוע הגאודזיה המהווה את הבסיס לעבודת המודד. כל המודדים בחברה רשומים כמודדים מוסמכים במאגר המודדים המוסמכים של המרכז למיפוי ישראל ועמידה מרשימה זו בכל תנאי החוק והאתיקה המקצועית, מהווה בעצמה סיבה טובה לבחון את החברה יותר לעומק.

השאירו פרטים ונחזור בהקדם!

מודדים? מעוניינים לפרסם את עצמכם באינדקס המודדים שלנו?

POOL WORK
התקנות בריכות תובנות של מודד מוסמך

כשמדובר בהתקנות בריכות, הזמנת מודד מוסמך היא חיונית להבטחת פרויקט מוצלח. מודד מוסמך מחזיק בידע ובמומחיות להעריך במדויק את האתר, לקבוע את המיקום הטוב ביותר עבור הבריכה ולשקול את כל האתגרים הפוטנציאליים שעלולים להתעורר. הגישה המוקפדת שלהם והקפדה על הפרטים הקטנים תורמים לתהליך התקנה חלק, וכתוצאה מכך בריכה העומדת בכל דרישות הבטיחות והרגולציה.

איך מיישרים רצפה עם מדה מתפלסת?

רצפה לא אחידה עלולה לגרום לשורה של בעיות, החל מסכנות מעידה ועד לקשיים בהנחת ריצוף חדש. יישור רצפה באמצעות מדה מתפלסת, הוא דרך יעילה להבטיח

הוצאת רישיון קבלן

רק במדינות בודדות בארה"ב יש חקיקה המסדירה את הנפקת רישיון הקבלן. מדינות רבות מחכות שהחוקים הפדרליים יעברו לפני שיבצעו שינויים בתקנות שלהן. נכון לעכשיו, אין

יציקת בטון

המילה בטון באה מלטינית, שפירושה "להתקשות". כאשר בוחנים את המשמעות של בטון, מילה זו עשויה להתייחס למשהו שנבנה פיזית או למשהו שניתן לראות ולגעת על

שיפוצים בבת ים וראשון

שיפוץ בבית פרטי יכול לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של צורות. ניתן לשפץ רק כמה חדרים בבית כגון: חדר האמבטיה או המטבח, ניתן לשפץ את

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!